Anasayfa / Hemoroid / Hemoroid Nedir, Neden Olur?

Hemoroid Nedir, Neden Olur?

Basur olarak da bilinen hemoroid kanamaya neden olan ve en sık görülen makat hastalıklarından biridir. Tehlikeli olmayan ancak yaşattığı şikayetlerle kişiyi canından bezdirecek bir hal alabilen bu hastalık çoğunlukla oluşum sebebi ya da alınacak önlemler bilinmediği için ilerleyerek hastanın yaşam kalitesini düşürecek düzeye ulaşmaktadır.

Hastalar basurun oluştuğu bölgeden dolayı doktora gitmekten çekinirler ve çevreden duydukları yöntemleri uygulayarak kurtulmayı hedeflerler. Ancak maalesef ki rahatsızlık evde uygulanabilecek yöntemlerle hiçbir zaman tamamen kaybolmaz.

basur nedir ve neden olur

Doktordan çekinmek, evde çevreden duyduğunuz yöntemlerle çare aramak hastalığın bu süre zarfı içerisinde daha fazla ilerlemesine ve şikayetlerin artmasına neden olur.

Hemoroid hem erkek hem de kadınlarda çok yaygındır. En bilinen belirtisi kanamadır ancak kanama daha farklı ve riskli makat hastalıklarının da belirtisi olduğu için kişiler kendi kendine teşhis koymamalı ve mutlaka bir doktora başvurarak muayene olmalıdır.

Eğer daha ciddi bir rahatsızlık söz konusuysa ve kişi kendi kendine hemoroid tanısı koyarsa geçecek olan zamanda daha ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Basur neden ve nasıl olur konusunu ele alarak, bu hastalığın neden evde geçmeyeceğini daha iyi anlamanızı sağlayalım.

Sebepleri

Anüsün çevresinde ki doku ve damarlara basınç uygulandığı zaman bu damarlar genişleyerek, şişebilir. Şişen damarlar yani basur hastalığı çoğunlukla aşağıda ki sebeplerden dolayı ortaya çıkar.

1- Kabızlık
Hastalığın oluşumuna en fazla sebep olan problem kabızlıktır. Aslında kabızlıktan ziyade dışkılama ihtiyacı hisseden kişinin tuvalette ıkınması daha etken bir faktördür. Çünkü kabız olan kişi tuvalet ihtiyacını gidermek için ıkındığında anüste basınç meydana gelmekte ve üst paragrafta da belirttiğimiz üzere damarların zarar görmesine sebep olmaktadır.

Eğer kabızlık kronik bir hal almış ve bu ıkınma alışkanlığı periyodik şekilde devam ediyorsa kişinin hemoroid olma ihtimali çok yüksektir. Hasta böyle bir dönemde kesinlikle ıkınmamalı ve kabızlık problemine çözüm üretmelidir.

Kabızlığa yol açan faktörler
– Lif içeren gıdaları az tüketmek
– Tuvalet ihtiyacını ertelemek
– Yetersiz sıvı tüketimi
– Hareketsiz yaşam tarzı
– Kullanılan bazı ilaçlar
– Hamilelik

2- Tuvalette Uzun Süre Oturmak
Cep telefonu, tablet, kitap ya da dergi gibi araçlar tuvalette çok daha fazla vakit geçirmenize neden olduğundan oturduğunuz pozisyon sebebiyle anüste basınç oluşumuna yol açmaktadır. Uzmanların tavsiyesi tuvalette 2-3 dakikadan fazla vakit geçirilmemesi yönündedir.

3- Fazla kilolar
Bir çok sağlık probleminde dezavantaj olan fazla kilolar hemoroid hastalığının da oluşumunda rol oynamaktadır. Çünkü fazla kilolar insanın beslenme düzeninin değişmesine sebep olduğu gibi hareketsiz kalmasına da yol açmaktadır. Ayrıca kilolar anüse baskı uygulayarak hastalığın ortaya çıkmasında büyük rol oynarlar.

4- Gebelik
Hemoroid hastalığının sıkça görüldüğü diğer bir grup anne adaylarıdır. Günbegün artan kilolar, değişen beslenme alışkanlığı ve hareketsizlik ile beraber hemoroid söz konusu olabilmektedir.

Tuvalet Erteleme
Özellikle hijyen konusunda oldukça titiz davranan insanlar evlerinden başka bir yerde tuvalete gitmek istemezler. Okul, misafirlik, avm, iş yeri ya da benzeri alanlarda dışkılama ihtiyacı hissettiklerinde eve gittiğimde yaparım diye düşünüp bunu alışkanlık haline getirir ve sürekli tekrar ettirirlerse, kabızlık ile karşı karşıya kalarak basur oluşumuna sebebiyet verebilirler.

Ağır Kaldırma
Sürekli olarak yük kaldırma doğrultusunda anüs bölgesinde meydana gelen basınç ile hemoroidlerin oluşumu söz konusu olabilir.

Ters İlişki
Çok yaygın bir sebep olmasa da ihtimal dahilindedir. Sürekli ters ilişkiye giren bir insanda oluşabileceği gibi var olan hemoroid seviyesinin ilerlemesine neden olabilir.

Çeşitleri

Hastalık iç ve dış olmak üzere iki tipte görülmektedir. İç basur da kendi içinde 4 evreye ayrılmaktadır.

İç Basur

Rektumun derinlerinde meydana gelerek ilk evrelerde dışarıdan görülemezler ve ağrısızdırlar. Hastalar kanama şikayeti ile ilk belirtileri görmektedirler. İlerleyen evrelerde içeride ki damar genişlemesi büyüyerek anüsten dışarı çıkar ve bu basur memesi olarak adlandırılır.

Hemoroid memesi dışarı çıktığında hastalar bu problemi dış hemoroid olarak algılar ancak dış hemoroid daha farklı bir yapıdadır.

İç basur evrelerini şu şekilde sıralayabiliriz
1. Evre: Dışarıdan bakıldığında görülmez.
2. Evre: Taharet sırasında meme ele gelir ancak dışkılama bittiğinde kendiliğinden içeri girer.
3. Evre: Meme ele gelir ve itildiğinde içeri girer. İtilmezse dışarıda kalarak tromboze hemoroid durumu meydana gelebilir.
4. Evre: Meme her zaman dışarıda kalır. Tromboze hemoroid durumu meydana gelebilir.

Tromboze hemoroid nedir?
3. ya da 4. evrelerde olan memenin makat kasları arasında sıkışması ile beraber meydana gelen durumdur. Türkçe’de basur boğulması olarak da adlandırılan bu durum ağrı şikayetinin ortaya çıkmasına sebeptir.

Dış Basur

Çok nadiren görülür. Anüs çevresinde ki cilt altından meydana gelen şişliklerdir. Vücudun bu kısmında ki sinirler çok daha hassas olduğu için ağrı gözlemlenir.

İç basur ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilirken bu yöntemler dış basur için geçerli değildir. Yalnızca ameliyat ile tedavi edilebilmektedir.

Tedavi

Hastaların çoğunluğu ilk çözümü kendileri aramaktadır. Çeşitli krem, ilaç ve bitkisel karışımlar denenerek çözüm aranır ancak ne yazık ki herhangi bir başarı sağlanamaz. Sadece bu ilaçlar kabızlığa karşı iyi gelerek şikayetlerin azalmasında bir nebze yardımcı olabilir. Ancak ne yazık ki tedavi adına bir üstünlüğü söz konusu değildir.

İç basurun tedavisinde kullanılan ameliyatsız yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler hastalığın derecesine göre değişik göstermektedir.

– Lazer
– Lastikle Boğma Yöntemi
– THD

Sıkça kullanılan yöntemlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Aramamızı İster misiniz?