Anal fissür tedavisi hastalığın durumuna göre (akut ya da kronik) oluşuna bağlı olarak kremler, botulinum enjeksiyonu ve ameliyat ile yapılmaktadır. Erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu makat çatlağı tedavisinde net bir şekilde göreceksiniz. Hazırsanız tedavide uygulanan yöntemleri başlıklar halinde aktarmak istiyorum.

anal fissür tedavisi

İlk Olarak Kabızlık Problemine Çözüm Bulmalısınız

Tedavi yöntemlerine geçmeden önce önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum. Uygulanan tedavinin başarılı olabilmesi için sorunun kaynağı konstipasyon (kabızlık) problemine çözüm bulmalısınız. Lifli gıdaları bolca tüketerek, hareketli yaşam sürerek, günlük 2-3 litre sıvı tüketerek ve stresli ortamlardan uzak durarak bunu başarabilirsiniz.

Makat Çatlağı İçin Geliştirilen Kremler

Hastalık ilk 15 günlük sürede yani akut dönemde kremlerle tedavisi mümkündür. Kronikleşmesi halinde çok fazla işe yaramazlar. Hastalığın akut ya da kronik olduğunu tespit etmek için doktor muayenesi gerekir. Anal fissür tedavisinde kullanılan kremler kimyasal ve bitkisel olmak üzere iki gruba ayrılır. İlk grupta kimyasal olan nitrogliserin içerenlere bakacağız.

Nitrogliserin İçeren Kremler (Rectogesic, Rectoderm, Anrecta)

Evet, arkadaşlar nitrogliserin ya da diğer adıyla gliseril trinitrat içeren kremler arasında başlıkta da belirtildiği gibi 3 marka ön plana çıkmaktadır. Bunlar Rectogesic, Rectoderm ve Anrecta’dır. Tümü %0,4 oranında gliseril trinitrat içermektedir. Tedavi yöntemi kan akışını hızlandırmak ve kontrolsüz bir şekilde kasılan iç sfinkter kasını gevşetmeyi amaçlamaktadır.

Yan Etkilerine Karşı Dikkatli Olun

Etkileri kadar yan etkileri de son derece dikkat çekici olmaktadır. İlacın 18 yaş altı çocuklar ve gençler ile hamileler, emziren anneler, kansızlık problemi olanlarda kullanımı önerilmez. En sık görülen yan etkileri ise baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı olmaktadır. Daha nadir görülen yan etkiler arasında ise makatta yanma, kaşıntı, ishal, göğüs ağrısı, kalp atım sayısında artış görülebilmektedir. Önerim kullanma talimatına mutlaka göz atmanız yönünde olacaktır.

Bitkisel Kremler (Anuflex)

Nitrogliserin’in yan etkilerinden bıkanlar için bitkisel içeriği ile aynı etkiyi gösteren kremlerde bulunmaktadır. Onlardan biri Anuflex diyebilirim. Türkiye’de üretilen krem aynısafa yağı, karanfil yağı, meyan kökü extraktı, atkestanesi özü, sarı kantaron ve mayıs papatyası yağı içermektedir. 3 Yaş üzeri tüm hastalarda kullanım uygundur. Bitkisel olduğu için herhangi bir yan etkisi tespit edilmemiştir.

Botulinum enjeksiyonu (Botulinum Toksini)

Evet, arkadaşlar yukarıda belirttiğim kremler sadece akut (yeni dönem) hastalarda etkilidir. 15 Günü geçen kronik vakıalarda işe yaramaz. Şimdi ise Botulinum toksini ile devam edeceğiz. Estetik uygulamalarda sıkça karşılaştığınız bir kelime botulinum enjeksiyonu (botulinum toksini) son yıllarda makat çatlağı tedavisinde de kullanılmaktadır. Kronik hastalarda başarı oranı %99 gibi yüksek diyebilirim.

1 Dakika İçinde Uygulanır

Etkili olabilmesi için 100 ünite kullanılması gerekir. Küçük bir enjektör yardımı ile çatlağın çevresine enjekte edilir. Etkisi iç sfinkter kasını 6 aya kadar felç ederek oluşan yırtığın iyileşmesine olanak sağlar. Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi iyileşmeyi zorlaştıran iç sfinkter kasının kontrolsüz bir şekilde kasılması sonucudur. Uygulama sonrası iyileşme 15-30 gün arasında gerçekleşmektedir.

Anal Fissür Ameliyatı (Açık ve Kapalı Yöntem)

Bir diğer yöntem ise ameliyatlar olmaktadır. Ben çok fazla tavsiye etmiyorum. Gaz ve dışkı kaçırma sorununa neden olabilir. Botulinum toksini SGK tarafından karşılanmadığı için ameliyatlar kamu hastanelerinde yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Uygulanışı başlıkta da belirtildiği gibi açık ve kapalı yöntemlerle yapılmaktadır. Burada amaç sorun çıkaran iç sfinkter kasını kesmektir. Dilerseniz nasıl kesildiğine birlikte bakalım.

Kapalı Anal Fissür Ameliyatı (LİS)

Kısa adı LİS olan (Lateral internal Sfinkterotom) ameliyatlar arasında en avantajlısı denebilir. Sorunlu kası kesmek için küçük bir delik açarak kasa ulaşılır.

Açık Anal fissür Ameliyatı

Bu yöntemde ise kesilecek kasa ulaşmak için anüsten cilt altına doğru 3-4 cm kadar cilt kesilir ve kas ortaya çıkarılarak kesilir. Tabii ki kesi büyük olduğu için sıkıntılar biraz fazla olmaktadır.

Fissür Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Her dışkı sonrası saatlerce dayanılmaz ağrı yaşarsınız. Bu şekilde bir ömür yaşamanız sanırım pek mümkün değildir. Tabii ki merak ettiğiniz husus kanserleşme riski ve ölümcül olup, olmadığı ise öyle bir risk yoktur.

Evet, arkadaşlar burada tüm yöntemler kısa ve özet olarak aktarıldı. Geniş kapsamlı bilgileri ayrıca sitemizde bulabilirsiniz. Son olarak konuyu özetlemek gerekirse erken dönemde kremlerle çözüm bulmayı denemelisiniz. Etkili olmaması halinde ya da sorun müzminleşmişse botulinum toksini öneriyorum. Ameliyatları en son seçenek olarak görmelisiniz.