Kondilom makat ve genital bölgesinde ortaya çıkan siğillere denilmektedir. Yapısal olarak vücudumuzda ortaya çıkan diğer siğillerle aynıdır. Siğillerin ortaya çıkma nedeni HPV (Human Papilloma) isimli bir virüstür. Bu virüsün 120’den fazla türü bulunmaktadır. Ve bunlardan 40 tanesi cinsel yolla bulaşan ve Kondilom oluşumuna neden olan siğillerdir. Bu siğillerden bazıları düşük, bazıları ise yüksek kanser riskine neden olmaktadır. Bu yazımızda kondilomun ne olduğu, neden ortaya çıktığı, nasıl bulaştığı ve kanserle olan ilişkisi ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

genital siğil kondilom nasıl anlaşılır

Siğil Nedir?

Human Papilloma Virüsüne bağlı olarak derinin üst tabakasında ortaya çıkan lezyonlardır. Virüsün 120den fazla türü bulunmaktadır. Siğiller temel olarak 6 gruba ayrılarak incelenmektedir. Bunlar;

siğil çeşitleri

Kondilom Nedir?

Kondilom, makat ve genital bölgesinde ortaya siğillerdir. Human Papilloma virüsünün 120’den fazla türü bulunmaktadır. Bunlardan 40 tanesi anal ve genital bölgede ortaya çıkan siğillerden sorumludur. Her HPV tipi farklı konumda ve farklı özelliklerde siğillerin oluşmasına neden olmaktadır.

Siğiller genel olarak iyi huylu cilt lezyonları olarak kabul edilir. Ancak kondilomların bazıları kanserle ilişkilendirilmektedir. Bazı HPV tipleri düşük kanser riski taşır.( 6, 11, 40, 42, 43, (44), 54, 61, (71), (72), 81, 89, 90). Bazı tip HPV ler ise yüksek risklidir. (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59,68)

Tip 9 ve 11 kondilomların %90 ından sorumludur. Tip 16 ve 18 ise HPV kaynaklı kanserlerin %70inden sorumludur.

Kondilom Neden Olur?

Kondilomlar HPV ye bağlı olarak ortaya çıkar. Virüs kaynaklı bir sorun olmasından dolayı bulaşarak başka insanlara geçmektedir. Makat ve genital bölgedeki siğillerin en sık karşılaşılan bulaşma nedeni cinsel ilişkidir. Cinsel ilişki esnasında çok küçük yırtıklar oluşmaktadır. HPV bu çok küçük yırtıklardan bulaşarak siğillerin oluşmasına neden olmaktadır.

Cinsel ilişkiye ek olarak ortak kullanım alanlarından veya siğili olan kişinin eşyasının kullanılması ile de virüs kişiden kişiye geçebilmektedir.

HPV virüsü kuluçka evresi olan bir virüstür. Kuluçka evresinde virüs vücutta pasif halde bulunur yani canlı olmasına rağmen siğil oluşmasına neden olmaz. Bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarda aktif hale geçerek siğillerin oluşmasına neden olur.

Kondilom tedavisi sonrası takibi yapılan hastaların %64ünde 9 ay sonra klinik olarak incelenebilen yeni siğillerin oluştuğu tespit edilmiştir. Ortalama olarak HPV virüsünün kuluçka evresinin 2 hafta ile 8 ay arasında değiştiği tahmin edilmektedir. Ancak bu virüsün tipine göre farklılık göstermektedir. Virüs bulaştıktan 2 sene sonra siğil oluşumu gözlenen hastalarda olmaktadır.

Kondilom Belirtileri Nelerdir?

Kondilomlar ciltten kabarık pütürlü lezyonlardır. Genellikle karnabahar görünümlü olarak tarif edilirler. Kaşıntıya neden olabilirler. Kaşıntıya bağlı olarak da tahriş ve kanama gibi şikayetlere neden olabilirler.

Makat ve genital bölgesi nemli alanlar olmasından dolayı bu alandaki virüsler hızlı bir şekilde yayılabilirler. Örneğin makat çevresinde oluşan siğiller müdahale edilmez ise makat içine doğru yayılabilir.

Kondilom Bulaşma Riskini Arttıran Durumlar

Cinsel partner sayısının fazla olması, ilk cinsel ilişkinin erken yaşta yaşanması kondilomların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca bu alanda yapılan çalışmalar ilk cinsel ilişkinin erken yaşlarda olmasının siğillerin kanserleşme riskini arttırdığını tespit etmiştir.

Kondilom Kanserleşir Mi?

Her Kondilom kansere neden olmaz ama özellikle kadınlarda görülen rahim ağzı kanserlerinin büyük çoğunluğunda HPV ye rastlanmaktadır.
5 milyon kanser hastası arasında yapılan bir araştırmada kanser teşhislerinin 500 bininin HPV dolayısıyla ortaya çıkan kanserler olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya dahil olan rahim ağzı kanseri vakıalarının tamamında, anüs kanseri vakıalarının ise %90 ında HPV virüsüne rastlanmıştır.

Referanslar
1- Sundström, K., Ploner, A., Arnheim-Dahlström, L., Eloranta, S., Palmgren, J., Adami, H. O., … & Dillner, J. (2015). Interactions between high-and low-risk HPV types reduce the risk of squamous cervical cancer. Journal of the National Cancer Institute, 107(10), djv185.

2- Sever, S. (2005). Tedaviye Dirençli Verruka Vulgaris ve Verruka Plantaris Olgularında Skuarik Asit Dibütil Ester Tedavisinin Etkinliği. Tıpta Yayınlanmamış Uzmanlık Tezi, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniği, İstanbul.

3- Cutts, F. T., Franceschi, S., Goldie, S., Castellsague, X. D., De Sanjose, S., Garnett, G., … & Markowitz, L. (2007). Human papillomavirus and HPV vaccines: a review. Bulletin of the World Health Organization, 85, 719-726.