Anasayfa / Genel / Genital Siğil – Kondilom Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Genital Siğil – Kondilom Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Siğiller toplumda pek çok insanda rastlanılabilen cilt lezyonlarıdır. Bu nedenle herkes az çok siğilin nasıl bir sorun olduğuna aşinadır.

Siğiller virüs kaynaklı ortaya çıkan lezyonlardır. Soruna neden olan hormon HPV ( HumanPapillomaVirusu)dir. Bu virüsün bulunduğu kişilerle temas kurulması halinde virüsün bulaşması muhtemeldir. Siğiller bulunduğu bölgeye göre farklı şekillerde kategorize edilebilmektedir.

Uzmanlar siğilleri 6 ana başlık halinde incelemektedir. Bunlar; Common, Plantar, Flat, Periungual ve Filiform, Genital ve makat siğilleridir.

siğil çeşitleri

HPV Virüsü Hakkında

HPV virüsünün 130’dan fazla farklı çeşidi bulunmaktadır. Farklı virüs türleri vücudun farklı alanlarına etki etmektedir. Bunlardan yaklaşık olarak 30 tanesi genital bölge ve makat bölgesine etki etmektedir. Bu 30 virüs tipinden 14 tanesi ise kansere neden olma riski sebebiyle yüksek riskli olarak kategorize edilmektedir.[1] toplumda HPV virüsünün görülme sıklığı tahmin edildiğinden daha fazladır. Amerika da yapılan çalışmalar yaklaşık olarak her yıl 79 milyon kişinin HPV virüsünden etkilendiğini tespit etmiştir.

HPV Virüsü Etki Mekanizması

Virüs çeşitli yollarla bulaşabilmektedir. En sık karşılaşılan ve tehlikeli kabul edilen virüsler ise cinsel yolla bulaşanlardır. HPV nin etki mekanizması kişiden kişiye ya da virüslü kişinin sahsi eşyasından bulaşması şeklindedir. Ancak virüs bireyler kişi veya eşya ile temas ettiği an bulaşsa bile etkisini belirli bir süre sonra gösterebilir. Bu duruma kuluçka evresi ismi verilmektedir. Yapılan araştırmalar kuluçka süresini 2 hafta ile 8 ay arasında tespit etmiştir. [2]Yani bir kişi virüsle temas ettikten 8 ay sonrasına kadar risk altındadır. Virüsün aktif olmasında farklı etkenler rol oynamaktadır.  Virüsün aktif olmasında ki tespit edilen en büyük etken vücudun savunma mekanizmasının


[1]https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/11901-hpv-human-papilloma-virus

[2]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3495069/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz