Anüste meydana gelen basınçla, damarların genişlemesi doğrultusunda ortaya çıkan basur günümüzde ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir bir hastalıktır. Gelişmiş merkezlerde ortalama 10-15 dakika gibi süre içinde yapılan tedavinin ardından hasta günlük hayatına ara vermeden devam edebilir. Tabi burada tercih edilen kliniğin teknolojik donanımı ve doktorun bu yöntemler hakkında ki tecrübesi de önem teşkil etmektedir.

hemoroid basur tedavisi nasıl yapılır

Tedavide Kullanılan Yöntemler

Basur tedavisinde yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bahsedeceğiz. Bu teknikleri kendi arasında 3’e ayırabiliriz.

Ameliyatsız Yöntemler

Lazer Yöntemi

Oluşan basur memesini ışık enerjisi sayesinde ısıtarak tahrip etme esasına dayanan bir uygulamadır. İRC (infrated coagulator) ismi verilen cihaz ile gerçekleştirilir. Basur memesinin en fazla şişen noktasına aletin ucu temas ettirilir ve 1.5 – 3 saniye kadar tetiğe basılarak ışık tutulur. Işığın iletilmesinde rol oynayan 7mm kadar boyutunda ki yer (cam çubuğun çapı kadar) haşlamaya benzeyen bir yapıda pişmiş olur. Bu duruma denatürasyon ismi verilir. Denatürasyon bir anlamda memenin yapı değiştirilerek kaybolması şeklinde ifade edilebilir.

Lazer 1. ve 2. evrede ki hemoroid hastalığının tedavisinde kullanılır. Daha ileri vakıalarda ise lazer birazdan anlatacağımız diğer bir ameliyatsız yöntem olan RBL yöntemi ile beraber uygulanabilir. Uygulama toplamda 3-5 dakika kadar sürmektedir.

Lazer Yönteminin Avantajları

Lastikle Boğma Yöntemi

RBL yani rubber band ligations Türkçe ismiyle lastikle boğma olarak bilinen yöntemdir. Oldukça pratik ve başarılıdır. Kullanılan aletin ucu basur memesini içine emerek alır ve memenin en dibine dar bir lastik halka takar. Takılan bu lastik oldukça dar ve sıkı olduğu için memeye kan akışını durdurur. Kan gitmeyen meme günler içinde büzüşerek yok olur. Ağrısız bir şekilde tamamlanan uygulama 4-5 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilir.

Lastikle Boğma Yönteminin Avantajları

Skleroterapi

Geçmişte kullanılmış, günümüzde ise daha gelişmiş ve avantajlı yöntemler olduğu için fazla tercih edilmeyen bir uygulamadır. Basur memesinin içine özel ve yakıcı bir maddenin verilerek yok edilmesine dayanır. Ancak doku derinliğinde meydana gelen yanık şiddetli ve hatta öldürücü boyuta ulaşabilen kanamalara sebebiyet verebilmektedir. Bunun yanı sıra basurun bağırsağa bakan yüzeyine herhangi bir etkisi olmadığı için yetersiz olabilmektedir.

Ameliyatlı Yöntemler

Ameliyatla yapılan basur tedavileri de kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır.

Çağdaş Ameliyatlar

THD Yöntemi

Yüksek başarıya sahip olmasından dolayı oldukça popüler olan THD yöntemi merkezler tarafından sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Açılımı trans hemoroidal dearterizasyon olan THD, hemoroide gelen atar damarın bağlanması anlamına gelmektedir. Aynı zaman da HAL (hemoroidal arter ligasyonu) olarak da ifade edilebilir.

Uygun bir aletle anüsten girilerek atar damar tespit edilir ve derin bir dikiş gibi atılan iple atar damar en dibinden bağlanır. Böylece memeye atar damar yoluyla kan gelemediği için büzüşerek yok olur.

THD Yönteminin Avantajları

Longo Ameliyatı

De longo tarafından geliştirilen bir yöntem olduğu için dünyada bu isimle anılır. Ülkemizde ise longo olarak ifade edilmektedir. Hemoroidlerin hemen üzerinden bir parça bağırsağı kesip aynı anda iki sıra dikiş atan zımba (stapler) ile yapılır.

İlk çıktığı yıllarda cerrahların çoğu yaygın bir şekilde kullanmış ama orta ve uzun vadede çok fazla tekrarlaması ve öldürücü yan etkilere neden olması sebebiyle kullanımı hızla azalmıştır. Geçmişte kullanan cerrahların çoğu terk etmiştir.

Tek kullanımlık cihaz pahalı olduğu için maliyeti yüksektir, yine bu alet sebebiyle cerrahların kazancı diğer yöntemlere kıyasla daha fazladır.

Ligasure Hemoroidektomi

Ligaşur diye okunur. Aslında klasik yöntemler gibidir. Tek farkı memeler neşterle değil, yakıcı bir aletle yakılarak kesilir. Cerrah açısından klasik ameliyattan daha pratiktir ancak ameliyatlardan sonra görülebilen kanama, makat darlığı gibi çok ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Bu komplikasyonlar nedeniyle tercih eden doktor ve merkez sayısı ciddi oranda azalmıştır.

Klasik Ameliyatlar

Milligan Morgan

Çoğunlukla ileri derecede ki vakıalarda özellikle 4. derece hemoroidlere uygulanan bir yöntemdir. Daha düşük evrelerde fazla abartılı bir girişimdir. Tabir-i caizse pire için yorgan yakmak gibi tanımlanabilir. Dışarıda ki ve içeride ki memeler birlikte neşter yardımıyla kesilerek çıkarılır. Meydana gelen açıklık kendiliğinden emilen dikiş ile dikilerek kapatılır. Kanama kontrolü yapılması için açıkta bırakılabilir. Başarı oranı oldukça yüksektir ancak ortalama 2 hafta kadar hastanın ciddi ağrıları olur. İş, güç ve sosyal hayat kaybı ortalama 1 aydır.

Reclus Ameliyatı

Üstte anlattığımız milligan morghan yönteminden daha kolay uygulanabilir olmasına rağmen daha düşük başarıya sahip olmasından dolayı uygulayan proktolog sayısı yok denilecek kadar azdır.

Pake Exizyonu

Yalnızca dış basur mevcutsa bunları keserek alma işlemidir. Anal kanalda uygulama yapılmadığı için ağrı daha azdır. Normal şartlarda dış basur estetik görünüm dışında fazla şikayete neden olmamaktır. Yani daha çok estetik görüntüyü düzeltme amacıyla yapılan bir işlemdir.

Diğer Yöntemler

İlaçla Tedavi

Hemoroid hastalığı çürüyen bir diş gibi yapısal bozulmadır. Kullanılacak ilaçlar ağrıyan dişi tamamen geçirmez ancak şikayeti bir nebze de olsa azaltır. Basur da tıpkı bu şekildedir ve ilaçla düzelmez. Sadece şikayetler belli bir süre azaltılabilir. Basur için geliştirilmiş olan bir çok fitil, merhem ve tablet bulunuyor olsa da sadece şikayetlerin azaltılmasında rol oynarlar, tedavi edici üstünlükleri söz konusu değildir.

Bitkisel Yöntemler

Özellikle internette ve çeşitli televizyon programlarında sıkça karşılaştığımız bitkisel ürünler ne yazık ki hemoroidin iyileşmesi için herhangi bir özelliğe sahip değildir. Bu ürünlerde ilaçta olduğu gibi sadece bir süreliğine ağrı ve kaşıntı gibi şikayetleri azaltabilir ya da kabızlık için faydalı olabilmektedir.

Bitkisel ürün satan firmalara dikkat ettiğinizde size 3 üründen sonra fayda göreceğinizi ve 3’lü paketlerin kampanyada olduğunu yansıtmaktadırlar. Burada ki amaç bir adet sattıktan sonra,