Anasayfa / Makat Hastalıkları ve Şikayetleri / Kondilom Tedavisi Ameliyatsız Yapılabilir

Kondilom Tedavisi Ameliyatsız Yapılabilir

Kondilomlar HPV virüsüne bağlı olarak ortaya çıkan lezyonlardır. Virüs kaynaklı olmalarından dolayı bulundukları bölgede hızla yayılabilirler. Ayrıca uzun vadede tedavi edilmeyen kondilomların kanserleşme eğilimi bulunmaktadır. Bu nedenle tespit edilir edilmez tedavisinin yapılması gerekmektedir. Bu yazımızda kondilom tedavisinin nasıl yapıldığından ve dikkat edilmesi gereken hususlardan ayrıntılı olarak bahsedilecektir.

ameliyatsız kondilom tedavisi

Kondilom Nasıl Tedavi Edilir?

Kondilom tedavisi için güncel olarak 3 farklı teknik kullanılmaktadır. Bunlar krioterapi, elektro koter ve radyo frekans teknikleridir. Krioterapi dermatoloji uzmanları ve jinekoloji uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Elektro koter ve radyo frekans tekniği ise genel cerrahi uzmanları tarafından uygulanmaktadır.

%100 başarılı olmasa da siğil oluşumları fark edilir edilmez ilaç kullanımı denenebilir. Bazı hastalarda ilaç tedavisi ile siğillerin geçtiği tespit edilmiştir. Ama hastaların büyük çoğunluğunda doktor müdahalesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle hastalığın hızla ilerlediği unutulmamalı ve ilaç tedavisinde ısrarcı olunmamalıdır.

Krioterapi ile Kondilom Tedavisi

Krioterapi dondurma tekniği olarak da bilinmektedir. Genellikle dermatoloji uzmanları ve jinekoloji uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Tedavide amaç siğillere sıvı azot uygulanarak -60 derecelere kadar soğumasını sağlamaktır. Bu sayede soğuyan siğillerin çürüyerek ciltten kopması amaçlanır. Başarılı bir teknik olmasına karşın makat ve genital bölge iç kısımlarında uygulanması zor ve tehlikelidir. İstenmeyen sağlıklı doku kayıpları ortaya çıkabilmektedir.

Bu nedenle krioterapi için en avantajlı tedavi denemez. Hatta makat ve genital bölge iç kısımlarında uygulanamadığı için yetersiz bir tedavi bile denebilir.

Elektro Koter Tekniği İle Kondilom Tedavisi

Elektro koter cihazı elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren bir cihazdır. Koter cihazı oldukça yüksek ısı ile çalışan bir cihazdır. Bu sayede ameliyatlarda doku kesme amacıyla neşter yerine de kullanılmaktadır.

Cihazın yüksek ısısı ile vücutta, genital bölgede ve anal bölgede oluşan siğillerde buharlaştırılarak tedavi edilmektedir. Ancak cihazının gücünün yüksek olmasından dolayı sağlıklı dokularda da buharlaşma olarak iz ve çukur kalabilmektedir.

Koter cihazının bu dezavantajının ortadan kaldırılması için radyo frekans cihazı geliştirilmiştir. Bu sayede siğiller iz kalma riski olmadan rahatlıkla buharlaştırılarak tedavi edilebilmektedir.

Radyo Frekans ile Kondilom Tedavisi

Radyo frekans cihazı radyo dalgalarını ısı enerjisine dönüştüren bir cihazdır. Bu sayede radyo dalgaları ile yüksek ısı elde edilmektedir. RF cihazı sayesinde elde edilen yüksek ısı çok hassas şekilde ayarlanabilmektedir. Bu sayede cilt yüzeyinden milimetrik olarak buharlaştırma yapılabilmektedir. Buharlaştırmanın bu kadar hassas şekilde yapılması iz kalma riskini en aza indirmektedir.

Radyo frekans tedavisinde cihazın ucu siğillere dokundurularak siğillerin buharlaştırılması sağlanır. Buharlaştırma işlemi siğillerin tamamı temizlenene kadar tekrar edilir. Siğillerin tamamı buharlaştırıldığında ise tedavi tamamlanmış olur.

Kondilom Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kondilom tedavisi sabır gerektiren bir süreçtir. Virüs kaynaklı bir sorun olmasından dolayı tekrar etme riski oldukça fazladır. Bu nedenle hastaların tedavilerini sabırla devam ettirmesi önerilmektedir.

Kondilom tedavisi yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken husus tedavi sırasında bütün siğillerin temizlenmesidir. Aksi takdirde bir tek siğil kalsa bile o siğil yayılarak tedavinin başarısız olmasına neden olmaktadır.

Bir diğer önemli husus ise tedavi sonrasında hastanın aralıklarla kontrole çağırılarak yeni siğillerin oluşup oluşmadığının kontrol edilmesidir. Yeni kondilomlar fark edilirse hemen müdahale edilmelidir.

Tedavi için doktor seçilirken bu alanda uzman bir doktor seçilmelidir. Örneğin makatta oluşan siğiller için mutlaka proktoloji alanında uzman bir doktor seçilmelidir.

Krem tedavisi yalnızca erken dönemde etkili olabilen bir tedavidir. Krem tedavisinden cevap alınmaz ise ilaçla tedavide ısrarcı olunmamalıdır. Kremde ısrarcı olunması tedavi sürecinin ötelenmesine neden olmaktadır. Yani kremle tedavi beklenirken kremin etkisiz olması hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır.

Halk arasında kulaktan kulağa dolaşan bitkisel tedavi, sirke tedavisi gibi bilimsel açıdan geçerliliği olmayan tedavilerden uzak durulmalıdır. Özellikle genital bölge ve makat bölgesinde bu tür yöntemlerin denenmesi yanık gibi, iz kalması gibi durumlara neden olabilmektedir.

IDEA Tıp şubelerinde Kondilom tedavisi radyo frekans tekniği ile proktoloji alanında uzman genel cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Şubelerimizde Kondilom tedavisi uygulanan hastalarımız 6 ay boyunca takip edilmektedir. Bu süreç içerisinde yeni kondilom oluşumları olup olmadığı takip edilmektedir. Tedavi, hastalarda 6 ay boyunca yeni kondilom oluşumları tespit edilmediği takdir edilmektedir.

8 Yorumlar

 1. Merhabalar öncelikle 25 yaşında evli bir bayanım ve makat bölgemde az da olsa siğil olduğunu fark ettim napmam gerekiyor psikolojımde bozuluyor ve korkuyorum lütfen bilgilendirin teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Gecikmeden tedavi olmanızı öneririm, çünkü ana kanala ve vaniya yapılabilir, tedavi daha zor hale gelir. Bu arada wşinizin de mutlaka muayene olması gerekir, Büyük olasılıkla siğil eşinizden bulaşmıştır. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 2. Merhaba ben daha önce lazerle aldırmıştım. Hem popo kenarında hem genital olarak ama izler kaldı ve tekrardan çıkmaya başladı . İzler için ne yapmalıyım ve iş yerimden dolayı hastaneye de gidemiyorum ne yapabilirim?

  • Merhaba,
   Muayene ile değerlendirmek gerekir, bulaşıcılık ve yayılma önemli. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu ve randevu alabilirsiniz

 3. merhaba ben 39 yaşındayım cinsel organimda 6 yıl önce bir iki adet kahverengi leke çıktı bu zamanla çoğaldı.simdi bayağı bi fazla oldu.bugun doktora gittim hpv tarzı bi virüs dedi.bunlardan nasıl kurtulabilirim.

 4. Merhaba bende görünürde herhangi birşey yok sadece farklı zamanlarda ufak damlalar şeklinde kan geliyor, aynı dönemdede doktor eşime (cinsel organında sivilce siğil tarzı şeyler çıktığı için) krem tedavisine başladı, bu virüslerin kanama gibi belirtileri oluyor mu?

  • Merhaba,
   makat kanamalarında nedeni belirlemek için mutlaka gecikmeden anoskopi muayenesi yapılmalıdır.
   Kondilom bulaşıcı virüs kaynaklı bir hastalık olduğu için tedaviye en kısa sürede başlanmalıdır.
   Kondilom tedavisini kliniklerimizde laser ve radyofrekans ile yapmaktayız bu nedenle normal yaşamınıza ara vermeniz gerekmiyor ve iyileşme çok hızlı oluyor.
   Nasıl bir takip yapılacağı tedavi kadar önemlidir.
   İdea Klinik olarak kondilom tedavisine aldığımız her hastaya gerekmesi halinde ek ücret almadan altı seans ücretsiz uygulama yapmaktayız.
   Ek seans gerekse de gerekmese de bir yıl ücretsiz takip etmekteyiz.
   Anal-genital siğil tedavisi ücretini sorgularken asıl takibinizin nasıl yapılacağını sorgulamalısınız yoksa defalarca tedavi ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.
   eşinizle birlikte tedavi almalısınız, ilaçla değil daha kalıcı tedavi çözümleri denenmeli
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz