Bu yazımızda sizlere halkarasında doğum lekesi, gül lekesi olarak bilinen hemanjiom hastalığından bahsedeceğiz. Özellikle anne babalar ve çocuk sahibi olmayı düşünenler için faydalı bir yazı olacaktır.

Hemanjiom Nedir?

Hemanjiom iyi huylu damar tümörleridir. Bebeklerde doğuştan varolan bir hastalıktır. Genellikle cilt yüzeyinde görülür. Ancak iç organlarda da görüldüğü durumlar bulunmaktadır.

Yapılan çalışmalar yeni doğan bebeklerin %4-%5inde hemanjiomlar olduğunu tespit etmiştir.

ameliyatsız hemanjiom tedavisi

Neden Olur?

Hemanjiomlar kısaca damar beni olarak tanımlayabilir. Yani damarların belli bir alanda birleşmesine bağlı olarak oluşur. Ancak damarların neden bu şekilde toplandığı tıbbi olarak netlik kazanmamıştır.

Halk arasında annenin hamile iken aşerdiği ama yiyemediği şeylerden dolayı oluştuğuna dair bir anlayış bulunmaktadır. Elbette tıbbi anlamda bir geçerliliği bulunmamaktadır.

Hemanjiom Nasıl Görünür?

Cilt yüzeyinde oluşan hemanjionlar ciltten kabarık ya da yüzeysel olabilmektedir. Bazı hemanjiomlar ise derin yerleşimli olabilmektedir. Kırmızı veya morumsu renkte et benine benzer yapılardır. Bazı hemnajiomlar birkaç milimken bazıları çok daha büyük olabilmektedir.

Aşağıdaki görsel incelenerek hemanjiomun nasıl göründüğü daha net anlaşılabilir.

Kimlerde Görülür?

Hemanjiom doğuştan olan bir hastalıktır. Bu nedenle yeni doğan bebeklerde görülür. Yapılan araştırmalar kız bebeklerde erkeklere oranla hemaniomların daha sık görüldüğünü tespit etmiştir. Ayrıca erken doğan ve düşük kilolu doğan bebeklerde de risk daha yüksektir. İlk gebeliği ileri yaşlarda olan annelerin bebeklerinde de risk miktarı artmaktadır. Ailesinde hemanjiom hikayesi olanlar içinde risk diğer bireylere oranla daha fazladır. Araştırmanın tamamına aşağıda verilen linkten ulaşabilir, makalenin tamamını okuyabilirsiniz.

Hemanjiom Vücudun Neresinde Görülür?

Hemanjiom genellikle cilt yüzeyinde görülmekle birlikte iç organlarda da görülebilir. Yüz bölgesinde genellikle göz çevresinde, dudak çevresinde e çene altında görülmektedir. İç organlardan ise genellikle karaciğerde görülmektedir.

Göz Çevresi

Hemanjiomlar vücudun her yerinde görülür ancak en sık yüz bölgesinde görülür. Yüz bölgesinde ise en sık göz çevresinde görülür. Yüzeysel veya derin yerleşimli olabilmektedir. Göz çevresinde olan hemanjiomlar büyüme eğiliminde olursa görme problemlerine neden olabilmektedir.

Dudak ve Çevresi

Dudak ve çevresi de sık hemanjiom görülen alanlardan birisidir. Dudak bölgesinde oluşan hemanjiomlar yerine ve boyutuna göre yeme ve konuşma bozukluklarına neden olabilir. Ayrıca görsel açıdan da büyüdükçe rahatsız edici olabilmektedir.

Çene ve Boyun Bölgesi

Bu bölgede oluşan hemanjiomlar ses tellerine zarar verebilir veya nefes alma problemlerine yol açabilir. Bu nedenle büyüme eğiliminde olan hemanjiomlar mutlaka yakından takip edilmelidir.

İçorgan Hemanjiomları

Hemanjiomların damarın bulunduğu her yerde görülebilir. Bu nedenle iç organlarda da ortaya çıkabilmektedir. İç organlardan ise genellikle karaciğerde görülmektedir. Karaciğer hemanjiomları tıp dilinde hepatik ya da kavernöz hemanjiom olarak da tabir edilmektedir. Karaciğer hemanjiomları da vücudun diğer alanlarında ortaya çıkan lezyonlar gibi zararsızdır. Ancak büyümesi durumunda sorun yaratabilir. Bu nedenle mutlakala takip edilmelidir.

Damar Beni Kansere Neden Olur Mu?

Hemanjiomlar iyi huylu damar tümörleridir. Kanserleşme gibi bir riski bulunmamaktadır. Yalnızca konumuna ve büyümesine bağlı olarak bazı riskleri bulunmaktadır. Onun dışında kanser ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.

Örneğin göz çevresinde olanlar görme problemine, boyunda olanlar ses kısıklığına ya da ağız ve dudaklarda olanlar beslenme sorunlarına yol açabilmektedir. Ayrıca bazı hemanjiomlarda yara( ülser) oluşabilir.

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Damar benleri doğuştan olan iyi huylu tümörlerdir. Bazıları büyüme eğiliminde iken bazıları da süreç içerisinde küçülerek yok olma eğilimindedir. Bu nedenle tedaviden bahsetmeden önce hemanjiomların tedavisine nasıl karar verilidğinden bahsetmek faydalı olacaktır.

Damar Benleri Takip Edilerek Tedaviye Karar Verilmeli

Eğer hamanjiom bulunduğu bölge açısında riskli değilde tedaviye karar verilmeden önce büyüme olup olmadığı takip edilmelidir. Bu iyi huylu tümörlerin yaklaşık %10-15i çocuklar 8 9 yaşlarına gelince kendiliğindden geçmektedir. Bu nedenle tedaviye direk başlamak yerine takibinin yapılması daha uygundur. Çocuğunuzun veya bebeğinizin hemanjiomu küçülmeye başladı ise rahat bir nefes alabilirsiniz. Çünkü gerileme çok büyük oranla sorunun kendi kendine düzeleceği anlamına gelmektedir.

Ancak eğer süreç içerisinde büyüme gözleniyor ve hemanjiom bulunduğu alan bakımından riskli bir yerde ise tedavi süreci başlatılmalıdır.

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın tedavisi için uygulanan 5 farklı uygulama bulunmaktadır. Bunlar kortizon tedavisi, lazer, skleroterapi ve ameliyattır.

Kortizonlu İlaç Tedavisi

Kortizonlu ilaçlarla yapılan tedaviler günümüzde güncelliğini yitirmeye başlamıştır. Bunun nedeni ise kortizonun çok fazla yan etkisi olması ve alternatif etkili yöntemlerin geliştirilmiş olmasıdır.

Lazer Tedavisi

Lazer pek çok hastalığın tedavisinde kullanılsa da halk arasında sanıldığı kadar etkili bir cihaz değildir. Örneğin lazerle benler silinebilir. Ancak bütün benler değil. Yalnızca yüzeysel ve koyu renkli olanlar. Hemanjiom tedavisinde de durum aynıdır. Evet lazerle tedavi mümkün. Ama malesef ki her vakıa da değil. Ciltten kabarık damar benlerinin lazerle tedavisi mümkün değildir. Lazer yalnızca yüzeysel vakıalarda etkili olarak kullanılabilmektedir.

Skleroterapi

Son yıllarda geliştirilen ilaç tedavilerden birisi de skleroterapidir. Skleroterapi ile hemanjiomlar başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Skleroterapi aslında bir varis tedavi yöntemidir. Etken madde kullanılarak sorunlu damarın kapatılması şeklinde uygulanır. Uygulama mantığı hemanjiomda da aynıdır. Damar benlerine seanslar halinde skleroterapi uygulanarak hemanjiomların küçültülerek ortadan kaldırılmasıdır. Yüzeysel ve kabarık tüm lezyonlarda başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Ameliyat

Ameliyat sorunun kesi yapılarak vücuttan çıkarılması anlamına gelmektedir. Hemanjiomların genellikle yüz bölgesinde olduğu düşünülürse sorunun keserek çıkarılması ğek mantıklı olmayacaktır. Çünkü epey büyük bir iz kalmasına neden olabilir. Ancak iç organlarda oluşan hemanjiomlar için tedavi mutlaka ameliyatla yapılmalıdır.

Hemanjiom Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hemanjiom damarlarda oluşan bir sorundur. Bu nedenle başvurulması gereken en makul branş kalp ve damar cerrahisidir. Sorunun cilt yüzeyinde olmasına aldanıp cildiyeye gidilmesi maalesef ki yanlış olacaktır. Hemanjiom tedavisi için kalp ve damar cerrahi uzmanı tercih edilmelidir.