Her insanda bir ya da birden fazla ben (nevüs) vardır. Açık tenli insanlarda daha fazla (30-40 tane) olabilir. Bunlar doğuştan ya da yaşam boyunca oluşabilir. Zararsız gibi görünen benler bazen melanom dediğimiz deri kanseri ile karışabilir. Kişinin bunu ayrıştırması maalesef çok zordur.

Bu yüzden risk alarak yaşamak yerine sadece 1 dakika gibi kısa sürede ben aldırma işlemi yaptırmalısınız. Ben aldırma işlemi lazer, radyofrekans ve elektrokoter gibi cihazlarla ameliyatsız olarak yapılmaktadır.

ameliyatsız ben tedavisi nasıl yapılır

Muayene ve Bilgi Almak İçin Ücret Ödemeyin

Ben aldırmayı düşünüyor ve bilgi almak mı istiyorsunuz? Bunun için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’da birçok genel cerrahi uzmanı ücretsiz muayene imkânı sağlıyor. İster klinikte doktorla görüşerek bilgi alabilir, isterseniz sanal muayene uygulamasını kullanarak oturduğunuz yerden bilgi alabilirsiniz. Aşağıda yer alan seçeneklerden birini kullanabilirsiniz.

Ben (Nevüs) Nedir?

Benler şekillerine, renklerine ve ortaya çıktığı zamana göre ayrılırlar. Şekillerine göre leke, yüzeysel, kabarık, oval ve yuvarlak olabilir. Renklerine göre kahverengi, pembemsi, cilt rengi, siyah, kırmızı ve mavi olurlar. Aynı şekilde benlerin doğuştan ya da sonradan olmasına bağlı olarak konjenital ve edinsel olarak ayrılır. Bu ayrımların nedeni ben tipini ve kanserleşme riskini anlamak için yapılıyor. Örnek vermek gerekirse doğumsal benlerde kanserleşme riski daha yüksektir.

Benler Neden Olur?

Bu soruya cevap vermeden önce derinin yapısını kısaca tanıtmak istiyorum. Deri 3 parçadan oluşur. Bunlar deri altı dediğimiz subkutis yanı sıra alt deri (dermis) ve üst deri (epidermis) şeklinde gruplandırılır. Ben oluşumunda dikkat etmeniz gereken kısım üst deri (epidermis) olacaktır. Aşağıda derinin yapısını gösteren bir görsel yer almaktadır.

derinin yapısı

Benlerin oluşumunda etki eden hücre malanositler yani deriye renk veren hücrelerdir. Aynı zamanda saçlara da renk verirler. Üst kısımda yer alan resme dikkat ederseniz kıl kökünü de çevrelediği görülüyor. Bu hücrelerin amacı renk maddesi olan melanin üretmektir. Benlerin oluşmasında üzerinde durulan ortak nokta melanositlerin farklılaşarak çoğalması sonucu oluştuğudur. Farklılaşan melanosit yine orjinali gibi melanin yani renk oluşturmaya devam eder. Bu nedenle benlerin çoğu kahverengi, pembe, mavi ve siyah olabilmektedir.

Benler Zararlı mı?

Nevüslerin büyük bir bölümü zararsız tümörler olarak bilinir. Fakat bunu kişinin anlaması pek mümkün değildir. Çünkü benlerde deri kanseri oluşması ya da deri kanseri ile karışması muhtemeldir. O nedenle benleri olan her insan deri kanseri riski taşımaktadır. Riski bertaraf etmenin en kolay yolu benleri aldırmaktır.

Ben Aldırma Nasıl Yapılır?

Kanserleşme riski bulunan nevüslerden kurtulmak için ameliyatsız yöntemler, ameliyat ve sıvı azot dahil birçok yöntem uygulanmaktadır. Önerimiz ameliyatsız yöntemler olacaktır. Çünkü hem pratik, hem de uygulama sonrası kalacak iz neredeyse yok denecek düzeydedir. Bizler bunun için lazer, radyofrekans ve elektrokoter gibi cihazlar kullanıyoruz. Yüksek ısı enerjisi ile kabarık ya da yüzeysel tüm benleri buharlaştırma yapmaktadır. Aşağıda yer alan tedavi videolarında yapılışını görebilirsiniz.

Lazerle Ben Tedavisi

Yüzeysel ve ciltten koyu nevüslerde etkilidir. Kabarık ve cilt ile aynı renkte olan benlerde uygulanmaz. En güzel yönlerinden biri hiç bir iz bırakamamasıdır.

Radyofrekans ve Elektrokoter

Kabarık benlerin alımında kısa adı RF olan (radyofrekans) ve elektrokoter cihazı kullanılır. RF’de radyo dalgaları ısıya dönüşürken, elektrokoter ise günümüzde ameliyatlarda neşter (bistüri) yerine kesi amaçlı kullanılır. Her iki cihazın etkisi de aynıdır. Bene dokunduğu anda yüksek ısı ile buharlaştırma yapılır. Cilt seviyesine kadar uygulanır.

Ameliyat İle Ben Aldırma

Birçok insan maalesef ameliyat ile alınmasını istemektedir. IDEA Tıp olarak önermiyoruz. Fakat kişi ameliyat ile alınmasını istemesi halinde genel cerrahi uzmanlarımız bu isteği geri çeviremezler. Burada uygulama benin çevresinden keserek çıkarmaktır. Tabii ki uygulama sonrasında balık kılçığı gibi bir iz ve çukurluk oluşur. Bu nedenle pek önermiyoruz.

Dondurma (Krioterapi)

Ben aldırma işlemini genel cerrahi uzmanları ve dermatoloji uzmanlarına yaptırabilirsiniz. Genel cerrahlar lazer, radyofrekans, elektrokoter ve ameliyat uygularken dermatologlar ise krioterapi dediğimiz sıvı azot ile dondurma yöntemi uygularlar. Beni dondurarak oksijensiz bırakırlar ve 10-15 gün içerisinde ciltten ayrılmaktadır. Bazen çukurluk ve kötü görünüme neden olabilir.

Ben Aldırma Sonrası İz Kalır mı?

Cevabı en çok merak edilen sorulardan biri iz kalır mı? Beklediğiniz cevap hayır kalmaz olacaktır. Çünkü bu en sevilen, en etkileyici cevap türüdür. Fakat bunu ancak dolandırıcı insanlar yapabilir. Benin büyüklüğü ve kabarıklığına göre fark edilmeyecek kadar belirsiz bir iz kalır. Örnek vermek gerekirse sivilce izinden bile daha belirsizdir. Lazer ile yapılan yüzeysel benlerde iz kalmaz. Fakat ameliyat ile yapılanlarda iz daha korkunç düzeyde olur.