Anasayfa / Hemoroid / Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid çoğunlukla kabızlık, fazla kilo, hamilelik gibi faktörlerden dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Dünya nüfusunun neredeyse yarısı 50’li yaşlara kadar basur belirtisi ile karşılaşmıştır. Ancak 50’li yaşlardan sonra dokular gevşediği için görülme sıklığı da düşmektedir. Ancak kesinlikle olmaz demek doğru bir tanım olmayacaktır.

hemoroid belirtileri ve basurdan korunma yolları

Basur nadiren tehlike arz edebilir ancak genellikle bir risk oluşturmaz. Meydana gelen belirti ve şikayetler kişinin yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkileyebilir. Burada bahsettiğimiz üzere hemoroid ikiye ayrılır ve toplumda en sık görülen iç basurdur.

Belirtiler için aynı zaman da şikayetler de denilebilir. Bu bulguları açıklamaları ile beraber şu şekilde sıralayabiliriz.

Belirtiler

1- Anüs çevresinde kaşıntı:
Hastaların en fazla karşılaştığı belirtilerden biridir. Özellikle 3. ve 4. evrede dışarıda kalan memenin iç çamaşır ile temas etmesi ile ortaya çıkmaktadır. Çamaşırla temas eden meme sürtünmeden ve değmeden dolayı nemlenip tahriş olarak kişinin kaşıntı şikayeti ile karşı karşıya kalmasına yol açar.

Hiç beklenmedik ortamlarda meydana gelen kaşıntı kişiyi oldukça zor duruma sokabilmektedir. Ancak anüs kaşıntısı sadece hemoroid anlamını taşımaz. Farklı hastalıklardan dolayı meydana gelebileceği gibi ihmalkar davranışlar doğrultusunda da ortaya çıkabilmektedir.

Kaşıntı şikayetinin azaltılması için makat herhangi bir araç kullanmadan, mukozaya ve memeye zarar vermeden duru su ile yıkanabilir. İç çamaşırı nemliyse değiştirilmelidir. Ayrıca pruzon merhem kullanarak makat kaşıntısı şikayeti ortadan kaldırılabilir. Pruzon bitkisel kortizon içeren bir merhem olduğu için kullanımında hiç bir sakınca yoktur ve gün içinde bir kaç kez uygulanabilir. Kaşıntıyı komple ortadan kaldırmayacağını sadece kullanıldığında bir sonra ki yıkamaya kadar etkili olabileceğini bilmenizi isteriz.

2- Anüste şişlik ve ağrı:
Konumuz olan rahatsızlık dört evreden oluşur. İleri seviye denilebilen 3 ve 4. evrelerde meme taharet esnasında ele gelerek rahatlıkla hissedilebilir. Bu evrelerde ki meme anüs dışında kaldığında makat kasları arasında sıkışarak basur boğulması ismi verilen durumun meydana gelmesine neden olur. Kişi bu durumda şiddetli ve dayanılmaz bir ağrı çekerek oturup kalkmakta zorlandığı gibi adım atarken bile güçlük çekebilmektedir.

Ağrının azalması ve şişliğin biraz daha inerek rahatlamanız için gün içinde sıcak su oturma banyosu yapmanız önerilir. İçine oturabileceğiniz sıcaklıkta bir suyu leğen ya da benzeri bir kap içine koyarak 10-15 dakika kadar oturabilirsiniz. Sıcak su şişliğin ve ağrının azalmasına yardımcı olacaktır. Günlük istediğiniz kadar uygulayabilirsiniz. Uyarı: Sıcak sudan kasıt kaynak su değildir, lütfen suyun oturabileceğiniz sıcaklıkta olmasına dikkat edin.

3- Makat kanaması:
Makatta kanamaya neden olan bir çok hastalık vardır. Ancak en sık görüleni konumuz olan basur hastalığıdır. Bu hastalıkta kanama genellikle dışkının çevresinde 2-3 damla olacak şekilde ya da tuvalet kağıdında parlak kırmızı şekilde görülür. Ancak her kanama hasta tarafından hemoroid olarak ezbere şekilde teşhis edilmemelidir. Daha ciddi rahatsızlıklar söz konusu olabileceği için kanama görüldüğünde doğru teşhis için mutlaka doktora başvurarak muayene olunması gerekir.

Doktorunuz muayene esnasında parmak, göz ve anoskop muayenesi yaparak kanamanın hemoroid mi ya da farklı bir hastalık kaynaklı mı olup olmadığını kolayca teşhis ederek size gerekli tavsiyeleri sunacaktır.

Korunma Yolları

Üstte belirttiğimiz şikayetlere maruz kaldıysanız ve hemoroid söz konusu ise alınacak bazı önlemlerle hastalığın ilerlemesine engel olabilir ve bu doğrultuda şikayetlerin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Kabızlığa Dikkat Edin
Rahatsızlığın oluşumunda boy gösteren en önemli sebep kabızlıktır. Kabızlık problemi olan kişiler dışkılama esnasında ıkındıklarında anüste bir basınç meydana gelir ve burada yer alan toplardamarların hasar görerek gevşemesine ve genişlemesine neden olur.

Kabızlığın önüne geçmek için mutlaka lif bakımından zengin gıdalar tüketilmesi gerekir. Meyve, sebze ve tahıl tüketmek dışkının yumuşak olmasını sağlayacağı gibi tuvalet ihtiyacının çok daha kolay yapılmasına yardımcı olacaktır.

Bol Sıvı Tüketin
Dışkının yumuşak olup kolay yapılabilmesi için her gün 6-8 bardak su içilmesi önerilir. Suyun yanı sıra meyve suyu da tüketilebilir.

Ikınmayın
Kabız kaldığınız taktirde tuvalette asla ıkınmayın. Nefesinizi tutarak dışkılamaya çalıştığınızda anüste oluşacak olan basınç mevcut hemoroid şikayetlerinin artmasına neden olarak sizi daha fazla rahatsız edecektir.

Tuvalette Çok Fazla Kalmayın
Bir çok insan tuvalete giderken yanında cep telefonu, tablet, kitap, dergi ya da benzeri araçlar götürerek zaman geçirmektedir. Ancak dışkılama için ayrılan en uzun süre 2-3 dakika kadar olmalıdır. Daha uzun oturulduğunda yine anüste basınç meydana geleceğinden hemoroid ilerleyerek şikayetlerin artış göstermesine neden olacaktır.

Tuvalet İhtiyacınızı Ertelemeyin
Dışkılama ihtiyacınızı hissettiğiniz anda beklemeden ve ertelemeden tuvalete gitmelisiniz. Titizliğe fazla önem vererek özellikle evi dışında bir yerde tuvalate gitmek istemeyen insanlar evlerine gidene kadar bekletmektedir. Bu da bağırsaklarda bulunan sıvının çekilerek kurumasına sebep olarak kabızlığa neden olmaktadır.

Ağır Kaldırmaktan Kaçının
Kabızlık kadar olmasa da basur oluşumunda rol oynayan diğer bir sebep sürekli ağır yük kaldırmaktır. Ağır yüklerin kaldırılması ve taşınması esnasında da anüs bölgesinde ciddi basınç meydana geldiğinden hemoroid oluşabilir. Rahatsızlığınız söz konusuysa ağır kaldırmamalı ve dikkatli olmalısınız.

Oturma Banyosu Yapın
Her basur hastasının özellikle de ağrı şikayeti olan kişilerin yapmaları gereken en önemli yöntem sıcak su oturma banyosudur. Bir leğenin içine sizi yakmayacak ve zarar vermeyecek ılıklıkta ki suyu doldurarak 15 dakika kadar oturabilirsiniz. Sıcak su oturma banyosu gün içinde birden fazla yapılabilir ve sizin rahatlama hissetmeniz için büyük katkısı vardır.

Temizlikte Aşırı Titiz Davranmayın
Taharet esnasında çok fazla titiz davranmayın. Makat bölgesini temizlerken tuvalet kağıdını çok bastırmayın, bölgenin ve memenin tahriş olmasına engel olun. Alkol veya benzeri kozmetik katkılar içerdiği için ıslak mendil kullanmayın. Taharet işlemini mümkün olduğunca duru su ile yapın. Hatta ılık suyla yapmanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

Uzun Süre Oturmayın
işiniz gereği sürekli oturmanız gerekiyorsa her bir saatte beş dakika mola vererek hareket edin. Mümkünse oturduğunuz koltuğa yastık koyun. Böylece bir nebzede olsa memenin baskı altında kalarak rahatsız edici olmasının önüne geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Aramamızı İster misiniz?