Anasayfa / Kıl Dönmesi / Kıl Dönmesi İlk Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Kıl Dönmesi İlk Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Kıl dönmesi ya da diğer adıyla Pilonidal Sinus özellikle genç ve orta yaş erkeklerde en sık görülen kuyruk sokumu bölgesi hastalıklarındandır. Tabii ki sadece erkeklere özgü değil, çok sık olmasa da kadınlarda da görülür. Riskli gruplar için yaş aralığı belirtmek gerekirse ergenlik dönemi ile 40 yaş arası diyebilirim. Bu süreçte dikkat edilirse önlenmesi muhtemeldir. Aynı şekilde iyi huylu olup, herhangi kanserleşme durumu yoktur.

Kıl Dönmesi Neden Olur, Nasıl Oluşur?

Yazının bundan sonraki kısmı sizi biraz şaşırtabilir. Çünkü sorunun neden olduğunu öğrendiğinizde bildiklerinizin aslında hatalı olduğunu fark edeceksiniz. Öncelikle kesin nedenin tam olarak bilinmediği, sadece üzerinde durulan ortak teorilerin olduğunu belirtmeliyim.

Üzerinde durulan ortak noktalardan biri dökülen saç ve vücut kıllarının kuyruk sokumu bölgesinden cildi delerek deri altına girdiği yönündedir. Bunu kanıtlayan birçok veri bulunuyor.

Kuyruk Sokumunda Kılların Giriş Delikleri: Saç kıllarının deri altına girdiğini kanıtlayan verilerden biri kuyruk sokumu bölgesinde bir ya da birden fazla giriş deliği oluşmasıdır. Bu delikle çıplak gözle bile fark edilebilir. Aşağıda yer alan görselde ne demek istediğimi daha net anlayacaksınız.

Kıl dönmesi belirtileri

Bir diğer kanıt ise ameliyat ile çıkarılan sinüsün içi incelendiğinde kılların makat bölgesine ait olmadığıdır. Peki, kıllar nereye ait o halde? Büyük ölçüde saçlara ait olduğunu söyleyebilirim. Peki, nasıl oluyor da saçlar kıl dönmesine sebep oluyor? Hemen bunu da aktarayım.

Her insanda (sağlıklı saçlara sahip olanlarda) 140 ile 220 BİN arasında saç teli bulunmaktadır. Bunlar 2-6 yıl yaşadıktan sonra dökülerek yeniden çıkarlar. Bu nedenle saçların %10’luk kısmı (günlük yaklaşık 100 tel) sürekli dökülme halindedir. Dökülen bu kıllar genelde enseye, oradan sırtımız ve kalçamıza kadar ilerleyebilir. Yürüyüş esnasında kalça kıvrımından dolayı deriyi delme ya da daha önce açılmış olan delikten cilt altına girmesi muhtemeldir. Bu aktardıklarım 8-9 saat gibi kısa bir sürede olabilir. Yani bazen günlük banyo yapmak bile çözüm olmayabilir. Ama tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra kuyruk sokumu bölgenizi de yıkamanız ya da silmeniz riski azaltır.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Hastalığın nasıl oluştuğunu aktarmaya çalıştım. Şimdi ise belirtilerine bakarak sorunu nasıl anlayacağımızı görelim. Bilmeniz gereken en önemli husus ilk başlarda neredeyse hiçbir belirti ya da şikâyete neden olmamasıdır. Şikâyetlerin ortaya çıkması sorunun ilerlediği, cilt altında biriken kılların sayısının arttığı anlamına gelir.

Kuyruk Sokumunda Delik

Sorunu erken süreçte fark etmenin en kolay yolu kuyruk sokumu bölgesinde delik ya da deliklere odaklanmaktır. Çünkü kıllar bir ya da birden fazla delik oluşturarak girmektedir. Yukarıda da belirttiğim gibi bu delikler çıplak gözle fark edilir. Yukarıdaki resimde örneğini görebilirsiniz.

Akıntı

Vücudumuz öyle muhteşem yaratılmış ki gerçekten şaşırabilirsiniz. Cilt altına giren kıllar vücut tarafından yabancı madde olduğu anlaşılmakta ve önlem alınmaktadır. Vücut bu kılları kapsül dediğimiz zar ile sararak çevre dokulara zarar vermesini önlemektedir.

Kılları zar ile kaplamakla kalmaz. Aynı zamanda onları imha etmeyi düşünerek sıvı salgılar. Tabii ki bu sıvı maalesef keratin gibi sağlam bir maddeyi eritmesi maalesef mümkün değildir. Vücudun salgıladığı bu sıvı günlük birkaç damla şeklinde vücudun dışına çıkar. Buna makatta akıntı diyoruz. İç çamaşırsa nemlilik düzeyinde ıslaklık ve kısmen kötü kokuya neden olabilir.

Apse

Yukarıda belirttiğim akıntı ciddi anlamda tehlike değildir. Asıl tehlike akıntının durması ile başlayabilir. Bu durum apseye neden olur. Akıntının kullandığı delikler tıkanması halinde sıvı çıkamaz ve cilt altında birikmeye başlar. Bekleyen sıvı enfeksiyon kapabilir. Bu durumda kişide normalde olmayan diğer şikâyetlerde görülür.

Şişlik: Kuyruk sokumu bölgesinde apsenin olduğu noktada kızarık şişlik olabilir.

Ağrı: Şiddeti giderek artan ağrı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ateşlenme: Nadir olsa da görüşmesi muhtemeldir.

Apse Çıkış Deliği

Yukarıda yer alan şikayetleri aldığınızda mutlaka genel cerrahi uzmanı ya da hastanelerin acil bölümüne müracaat ederek boşalttırmak gerekir. Aşağıda yer alan videoda apsenin nasıl boşaltıldığı yer almaktadır. Video haliyle biraz mide bulandırıcı olabilir. İzlemeden önce bu hususu bilmelisiniz.

Apse boşaltılmaması halinde kendiliğinden patlayacak ve bu durumda kılların giriş deliğine ek olarak biraz daha geniş çıkış deliği oluşacaktır. Aşağıda yer alan resimden belirtmek istediğim hususu daha net anlayacaksınız.

Kıl dönmesi apsesi

Evet, arkadaşlar apse oluşması halinde ilk olarak apse boşaltılması gerekir. Buna müteakip 1-2 ay sonrasında ise kıl dönmesi tedavisi yapılması gerekir. Aksi halde sorun giderek artacaktır.

18 Yorumlar

 1. Kıl dönmesi apsesi oldum ufak operasyonla apse boşaltıldı fakat hala iltihap akıyor normal mi

  • Kıl dönmesi apsesi tedavisinde apse açıldıktan sonra çok yaygın ve geniş değilse 3 gün pansuman yapılmalı,uygun antibiotik tedavisi alınmalıdır, apsenin rahat akması için mümkün olduğunca sırt üstü yatılmalı, fakat yatak istirahatine gerek yoktur.3. Günden sonra bölgeyi duru suyla bolca yıkayıp kuru tutmak gerekir.
   Apse iyileştikten 1-1,5 ay sonra gerçek hastalığın tedavisi gerekir.Yani kıl giriş- çıkış delikleri,apsenin boşaltıldığı yer kıl yumağını çevreleyen zar (kapsül) ameliyatla çıkarılmalıdır. Çok sayıda ameliyat yöntemi vardır. Nüks ihtimali , yara enfeksiyonu,dikiş açılması riskler ve ameliyat sonrası konfor açısından uygun vakalarda mikrosinüsektomi yapılmasını öneririm. Bu yöntemde günlerce işten uzak kalma ya da yüzü koyun yatmak zorunluluğu ,hastanede yatıp genel anestezi almaya gerek yoktur.

 2. Hocam merhaba, ben 13 yaşındayken apse oluşmuştu patlamasının ardından doktor onu boşalttı kılın hala içerde olduğunu ve alınması gerektiğini söyledi ama sonrasında hic bir problem yaşamadığım için tekrar doktora gitmedim. Şu an 25 yaşındayım ve daha önce apse boşaltılan yerden 12 cm daha aşağıda bir delik oluştu. Bugün kan gelmesi üzerine fark ettim. Aradan 12 yıl geçti. Kuyruk sokumunda ağrı oluyordu yıllardır ama ben bel ağrısı diye düşündüm. Bu kadar uzun yıllar geçmesi çok tehlikeli bir hâle getirmiş midir? Çok yayılmış mıdır? Çok korkuyorum lütfen bilgi verir misiniz?

  • Merhaba,
   Hastalığın tedavisinin ertelenmesi ilerlemesine ve daha komplike hale gelmesine neden olur. Muayene ile değerlendirmek yorum yapmak doğru olmaz. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, bilgi ve ücretsiz muayene için randevu alabilir, mikrosinusektomi, sinusotomi yada lazer ile tedavisini yaptırabilirsiniz.

 3. Hocam bende kıl donmesi iltihap aktı bir kaç hafta sonra çıkış deliğinden kıllar geldi bu ne demek oluyo birde kılların giriş deliği kapanır mı veya nasıl kapanir

  • Merhaba,
   Apsenin üzerinden birkaç hafta geçti ise artık kıl dönmesi tedaviniziyaptırmalısınız. Geçirilen her apse hastalığın hızlı ilerletmesine ve delik sayısının artmasına neden olur. Kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi,sinusotomi ve lazer ile tedavi ediyoruz. Normal yaşamınıza ara vermeniz gerekmiyor. Yatak istirahat, narkoz, pansuman gerekmiyop. Bilgi ve randevu için 05426210888 nu telefonu arayabilirsiniz.

  • Hocam merhaba . Kuyruk sokumunda herhangi bir delik goremedim ama peçete ile temizlik yaparken peçetede kan gördum bunun üzerine daha iyi görebilmek icin fotograf çektim. Kuyruk sokumuna yakın bölgede iki yanak arasında kırmızı kanlı bir şey vardı. Acaba bu kıl dönmesinin bir gostergesi midir yoksa başka bir şeyin göstergesi midir? Şu anlık iç çamaşırımda herhangi bir akıntı göremedim. Ileriki günler için nasil bir yol izlemeliyim? Kıl dönmesini net anlamam için tam olarak nereye bakmam gerekiyor? İyi günler

   • Kıl dönmesi apsesi olabilir, muayene ile değerlendirmek gerekir. Kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 4. Merhaba henüz doktora gitmedim ama açıkça belli kıl dönmesi rahatsızlığım. 6 ay sonra sınavım var bu yüzden şuan doktora gitmek istemiyorum. Herhangi bir ağrı yok ama arada kan geliyor ve akıntı var. 6 ay ertelesem çok sıkıntı olur mu? Sınav sebebi ile vakit kaybetmek istemiyorum.

  • çok ağrılı apse olabilir. Işin kötüsü sınav dönemine razı gelebilir. Nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama eğer kliniklerimizin olduğu bir yerde yaşıyorsanız muayene olup tedavi olmanızı öneririm. Klniklerimizdde kıl dönmesini mikrosinusektomi, sinusotomi ve lanet ie tedavi ediyoruz. Pandemiye karşı klinikleeimmizde tüm önlemler alınmış durumda, hastane yatışı olmadan ayaktan tedavinin yapılabilir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

   • Merhaba; fenol tedavisi uyguladım 3 seferden oluşan tedavinin bitmesinin bir hafta sonrasında fenol uygulanan bölgenin 1-2 cm altında bir delik daha açıldı ve sıvı bir akıntı yapıyor sebebi nedir acaba ?

 5. Merhabalar Doktor hanım. apse olmadan sadece giriş deliklerinde akıntı görülür mü? Yoksa anal fistül den mi şüphelenmeliyiz? Delikler çok yukarıda kuyruk sokumunda.

  • Merhaba,
   Muayene ile değerlendirmek gerekir, kıl dönmesindede akıntı olabilir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 6. Hocam selamlar kristalize fenol tedavisi yaptırdım ve doktor tedavinin işe yaradığını kıl donmesinin kapanmaya başladığını söyledi fakat işlemin yapıldığı apse çıkış deliği kendiliğinden şişiyor ve içinden serum çıkıyor herhangi bir iltihap yok sadece şişiyor ve patlayıp içinden serum çıkıyor ne yapmam lazim

  • Merhaba,
   Fenomen tedavisinde içerde oluşan kıl keseceğim çıkarılmadığı için bu tür sorunlar görülür. Bu nedenle mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olmanızı öneririm.

 7. Merhaba tam olarak kuyruk sokumumda çok ufak iğne ucu kadar bile olmayan bir iz var delik gibi ve biraz ağrım var sadece herhangi bir şişlik iltihap kızarıklık yok genelde çok oturunca kuyruk sokumumda ağrı oluyordu ama bu sefer bu isi görünce korktum sizce ne olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz