Makat çatlağı öncelikle kremlerle tedavi edilmeye çalışılan, başarısız bulunması halinde enjeksiyonu ya da ameliyatla tedavi edilen bir hastalıktır. Ne yazık ki makat çatlağı kremlerinin bedeli SGK tarafından karşılanmıyor. Buna ek olarak bazı ürünlerin değeri olması gerekenden hayli pahalıdır. Bunu bilen hastane doktorları basur ilaçlarının işe yaramayacağını bile bile devlet tarafından ödemesi yapılan Kortos, Prokto Glivenol, Proktolog, Hedensa, Hemoraljin adlı merhemlerden veya Daflon, Doxium, Venoruton gibi tabletlerden birini yazmaktadır. Bunlar hemoroid ilaçları olup çatlakta hiçbir işe yaramaz.

Anal Fissür tedavisinde kullanılan kremler içerik olarak da çok farklıdır. Etkileri de bir birinden farklılık gösterebilir. Şimdi dilerseniz hangi kremin, hangi etkiye sahip olduğuna bakalım.

Dışkıda Can Yanmasını Önleyenler

Makatta çatlak (yırtık) olan kişiler dışkı esnasında cam çiziyormuş gibi can yanması yaşarlar. Dışkı yırtığa temas ettiği için bu her dışkılama esnasında yaşanır. Hastalar bu nedenle tuvalete bile girmek istemezler. Tabii ki dışkıyı ertelemek kabızlığı tetikleyeceği için sorun iyice büyüyecektir. Bu nedenle önerim dışkı esnasında can yanmasını önleyen kremler kullanmanızdır. Bu kapsamda karşımıza 2 ürün ismi çıkıyor.

Makat Çatlağı İçin Kullanabileceğiniz Kremler

Yukarıda isimleri yer alan ilaçlarda bölgesel uyuşturucu etkisi bulunmaktadır. Anestol sadece uyuşturma etkisi olup, Anuflex ise aynı zamanda kas gevşetici etkisi ile çatlağın iyileşmesinde bitkisel etkileri bulunmaktadır.

Makat Çatlağı İçin Kullanabileceğiniz Kremler

Tuvalet Sonrası Ağrıyı Önlemeye Yardımcı Kremler

Makat çatlağı hastalarında ayrıca tuvaletten sonrada ağrı olur. Bunun nedeni iç sfinkter kasının kontrolsüz bir şekilde kasılması ile alakalıdır. Bu kası gevşetmek için yine etkili bazı kremler bulunmaktadır. Bunların içeriğindeki etken maddeye göre 2 gruba ayırabiliriz.

Nitrogliserin İçeren Kremler

Kas gevşetici etkisi bulunan nitroliserin Rectogesic, Rectoderm ve Anrecta gibi kremlerde %0,4 oranında kullanılmaktadır. Aynı şekilde tecrübeli eczacılar bu maddeyi kullanarak da hazırlayabilir. Bu kremlerin etkisi sadece iç sfinkter kasını gevşetmeye yöneliktir. Herhangi ağrı kesici, yarı iyileştirici, kaşıntı önleyici yönleri yoktur. Bu nedenle bu ürünlerden birini kullandığınızda yanında uyuşturucu etkisi olan başka bir krem daha kullanmanız gerekir.

Makat Çatlağı İçin Kullanabileceğiniz Kremler

Ciddi Yan Etkileri Vardır

Nitrogliserin içeren krem kullanacaksanız aynı zamanda ciddi yan etkilere de hazır olmalısınız. Baş ağrısı, baş dönmesi en sık görülen yan etkiler arasında yer almaktadır. Uyuşturucu etkisi için kullanacağınız Anestol’da yine baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğüne neden olabilir.

Bitkisel İçerikli Kremler

Nitrogliserin yan etkileri ile uğraşmak yerine size bitkisel içerikli kremler öneriyoruz. En çok tercih edilen markalardan Anuflex Pomad güvenle kullanabileceğiniz kremlerden biridir. Uyuşturma, kas gevşetme, şişlik ve ödem azaltma ile yarayı iyileştirici birçok bitkisel etkisi bulunmaktadır.

Nasıl Kullanılır?

Seçtiğiniz markaya göre kullanım bilgisi değişebilir. Bu nedenle yazının devamına mutlaka göz atmalısınız.

Anuflex Kullanım Şekli
Tuvalete oturmadan önce 3 dakika kadar hafif can yakacak sıcaklıkta ılık suya oturun, kalkıp kurulayın iki nohut büyüklüğünde Anuflex Merhemi anüsün içine sürün, ilacı olabildiğince dışarıya az sürüp daha çok içeri sürün. 3 dakika bekleyip ihtiyacınızı giderin. Dışkıladıktan sonra yeniden ılık suya aynı süre oturun, kalkın, kurulayın, bir nohut kadar Anuflexi yine olabildiğince iç kısma sürün ve tuvaletten çıkın.

Nitrogliserinli Kremlerin Kullanım Şekli
Dışkılamak için oturmadan önce 3-4 dakika ılık suya oturun, kalkıp kurulayın iki nohut büyüklüğünde Anestol Pomadı anüsün dışına ve içine bolca sürün. Anestolü sürdükten sonra 3-4 dakika bekleyin, ihtiyacınızı giderin. Dışkılamanız bittikten sonra yeniden sıcak suya oturun, kalkıp kurulayın, serçe parmağınızın son boğumunun yarısı kadar nitrogliserinli merhemi ( Anrecta, Rectoderm ) olabildiğince anüsün iç kısmına sürün, tuvaleti terk edin.

İlaçların kullanım sıklığı dışkılama sıklığı kadar olmalıdır yani tuvalete gittiğiniz sayıda yapın, diğer zamanlarda gerek yoktur.