Microsinüsektomi Ameliyatı Nedir?

Microsinüsektomi kıl dönmesi tedavisi için geliştirilmiş en güncel ve başarılı ameliyat tekniğidir. Bu yazımızda kıl dönmesi hastalığından ve microsinüsektomi tedavisinden ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

Kıl Dönmesi Nedir?

Vücuttan kopan saç ve tüyler kuyruk sokumu bölgesinden derinin altına geçerekbölgede bir kıl kapsülü oluşturur. Bu şekilde kıl kapsülü oluşmasına kıl dönmesi yani pilonidal sinüs ismi verilir. Kıllaın deri altına geçtiği alan kalça oyuntusunun olduğu alandır. Saçlardan ve ensenden kopan kıl ve tüyler bu alana düşer. Bölgedeki sürtünmenin de etkisi ile kıllar kendisine bir yol bularak deri altına geçer. Bu şekilde deri altına geçen tüyler zamanla bölgede birikir. Vücut kendisini bu yabancı maddelerden korunmak için cilt altında toplanan yabancı maddeleri bir kapsül içerisinde hapseder. Oluşan bu kapsül şişlik, ağrı iltihap gibi sorunlara neden olabilir.

mikrosinüsektomi yöntemiyle kıl dönmesi tedavisi

Kıl Dönmesi İle Kıl Batması Farklı Hastalıklardır!

Halk arasında bu iki hastalık sıklıkla karıştırılmaktadır. Oysa iki sorun birbirinden oldukça farklıdır. Kıl dönmesi vücuttan kopan kılların kuyruk sokumu bölgesinde (kalça oyuntusunun olduğu alanda) toplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Kıl batması ise derinin altından normal bir şekilde büyüyüp derin yüzeyine çıkması gereken kıl ve tüylerin derinin yüzeyine çıkamamasıdır. Kıl dönmesi sorunu gibi bir hastalık olarak adlandırılmaz.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesi kuyruk sokumu bölgesinde oluşan kıl giriş delikleri sayesinde fark edilebilir. Ancak bu alanı kişinin kendisinin görmesi mümkün olmadığı için erken dönemde fark edilemeyebilir. Ancak şikayetlerin başlaması ile birlikte kişilerin talebi üzerine kontrol edilerek kıl giriş delikleri tespit edilebilir.

Bir diğer belirti ise kılların oluşturduğu kapsülün yaptığı şişliktir. Oluşan kapsül şişlik ve şişliğe bağlı olarak anal bölgede ağrı yaşanmasına neden olur.

Vücut bu yabancı cisimleri eritmek için salgı salgılar ancak bu kılların erimesi için yetersiz kalır. Salgılanan bu sıvı akıntı ve beraberinde kötü kokuya neden olabilir. Ayrıca bölgede meydana gelen akıntı nemlilik ve buna bağlı olarak da kaşıntı sorununa neden olur.

Yukarıda bahsedilen belirtiler doktorun kıl dönmesi teşhisi koyması için yeterlidir. Ekstra bir uygulamaya ihtiyaç duyulmaz.

Microsinüsektomi Nasıl Uygulanır?

Kıl dönmesi hastalığının tedavi edilmesi için kılların kendisini çevreleyen kapsül ile birlikte vücuttan çıkarılması gerekmektedir. Bu amaçla geliştirilmiş farklı tedavi teknikleri bulunmaktadır. Bu tedavilerden en az kesi ile, en pratik olarak uygulananı Microsinüsektomi ameliyatıdır.

Mikrosinüsektomi’de minimum kesi uygulanır!
İlk uygulanan ameliyatlarda kesi miktarı bazen 30 cme kadar ulaşabilmektedir. Ama güncel olarak geliştirilen microsinüsektomi tekniğinde işlem yalnızca 2cm kesi açılarak uygulanmaktadır. Kıl giriş delikleri tespit edilir. Ardından minimum miktarda cilt kesilir. Kesilen alandan kıllar kendisini saran kapsülü ile birlikte çıkartılır.

İşlem Yalnızca 5 Dakika Sürüyor.
Uygulanan kesinin az olması sayesinde işlem hastane ortamına ihtiyaç duyulmaksızın klinik ortamında 5-10 dakika kadar kısa bir sürre içerisinde yapılabilir.

Narkoza İhtiyaç Duyulmaz
Tıbbi olarak 1 cm üzerinde kesi yapılan operasyonlar ameliyat olarak kabul edilir. Yapılan tedavide kesi miktarı ne kadar büyükse işlem o kadar meşakkatli olacaktır. Ayrıca az miktarda kesi yapılırken narkoza ihtiyaç duyulmazken büyük çaplı uygulamalarda narkoza ihtiyaç duyulur.

Micro sinüsektomi ameliyatında 2 cm civarında kesi yapılması sayesinde bölgesel uyuşturma ile uygulanabilir. Bu sayede narkoz kullanılmaz ve narkozun yan etkileri yaşanmaz. Narkoz kullanılmadığı içinde hastane yatışına gerek duyulmaz.

İş Hayatına ve Sosyal Hayata Ara Vermeden Uygulanabilir.
Hastane yatışına ihtiyaç duyulmaması sayesinde hasta tedavisini olup aynı gün içerisinde normal hayatına dönebilir. Bu sayede is hayatına ve sosyal hayatına ara vermek durumunda kalmaz. İşlem eski usul ameliyatlar ile yapılsaydı 10-20 cm kesi yapılırdı. Bu da yaklaşık olarak bir ay kadar istirahat ve sosyal yaşamdan geri kalma anlamına gelmektedir.

Ayrıca büyük çaplı ameliyatlarda uzun süreli banyo yasağı uygulanmaktadır. Ve bu durum kişinin gündelik yaşantısını da olumsuz etkilemektedir. Micro sinüsektomi ameliyatında yalnızca 3 gün duş alınmaması ve denize girilmemesi yeterlidir.

Tekrar Etme Riski Minimaldir.
Kılların kendisini saran kapsül ile birlikte çıkartılması sayesinde sorunun tekrar etme riski yoka yakındır.

Mikro Sinüsektomi Fiyatı Çok Ekonomiktir
Ameliyathane ortamına ve narkoza ihtiyaç duyulmadan uygulanabilmesi sayesinde ekonomik anlamdan fiyatı oldukça uygundur. Proktoloji uzmanları tarafından klinik ortamında ayaktan tedavi olarak uygulanır. Bu sayede hem ekonomik hem pratiktir.